Lt / En
Karo trauma kaip kinematografinis spektras, arba kas vaidenasi kūrybinėje dokumentikoje? Kinotyrininko Luko Brašiškio pranešimas
2018.08.30
2018 m. rugpjūčio 30 d. 18 val. ŠMC Skaitykloje įvyks kinotyrininko Luko Brašiškio pranešimas „Karo trauma kaip kinematografinis spektras, arba kas vaidenasi kūrybinėje dokumentikoje?“, kurią lydės filosofo Nerijaus Milerio moderuojama diskusija.

Nuo pat kino atsiradimo žiūrovai ir kritikai judančius vaizdus laikė vaiduokliška medija. 1896 m. rusų rašytojas Maksimas Gorkis ankstyvajį kiną apibūdino kaip „bekryptę šmėklą“ ir „judančius šešėlius“. Šie pastebėjimai galioja ir šiandien – kultūriniame judančių vaizdų kontekste neretai nuskamba frazė „fantomų menas“. Tačiau šie epitetai neapsiriboja tik ekrane neva vaizduojamais vaiduokliais. Remiantis Jacques’u Derrida, kino spektriškumu gali būti laikomas technologijos gebėjimas suardyti reiškinių būvį linijiniame laike tuos reiškinius įrašant ir audiovizualiai atgaivinant. Kitaip tariant, kino spektriškumas – tai ne kino bandymas rekonstruoti praeitį, o tai, kaip kinas priešinasi praeities, dabarties ir ateities atskirčiai. Tad pagrindinis klausimas šiuo požiūriu yra ne praeities įvykių – tokių, kokie jie buvo – priminimas, o tai, kaip žiūrovo vaizduotėje jie sugrąžinami į dabartį konkrečių vaizdų ir garsų deriniais.

Pranešimo metu bus parodytos įvairios karo traumų šmėklas į dabartį sugrąžinančių filmų ištraukos, koncentruojantis ties Sergejaus Loznitsos filmu „Atspindžiai“ (2013 m.) bei Deimanto Narkevičiaus filmu „Legendos išsipildymas“ (2009 m.). Abu šie filmai pasižymi estetinėmis formomis, kuriomis reflektuojamas matomo ir nematomo (girdimo ir negirdimo) santykis – tai, ką Jacques’as Rancière’as vadina „jutimų paskirstymu“, ir kurios nužymi naujas karo traumų lokacijas žiūrovo vaizduotėje. Analizuojant šiuos du kūrinius bus aptariama, kaip kūrybinės dokumentikos autoriai kuria naujus ryšius tarp laiko dimensijų perkurdami žiūrovų santykį su tuo, ką galime apibūdinti kaip karo laiką, bei kodėl kūrybinėje dokumentikoje vaidenasi ne tik vaiduokliai.

Šis pranešimas yra Lietuvos mokslo tarybos finansuojamo projekto „Kasdienybė ir karo traumos reprezentacija vėlyvojoje modernybėje“ dalis.

Iliustracija: kadras iš Sergejaus Loznitsos filmo „Refleksijos“ (2013 m.)
Kalendorius
Skirkite 1,2% GPM paramą ŠMC
Performansas „Vidujybė neturi būti nuvertinta“
Galva su daug minčių: videoprograma
Marianna Maruyama performansas „Leidimai, arba mylėjimas abiem rankomis“
Kuratoriaus Henko Slagerio paskaita „Kas gali nutikti po tyrimo posūkio mene“
„Menas ir edukacija: bendri veiksmai“ Pokalbis su kuratore ir rašytoja Cecilia Guida
Archyvas