Lt / En
Prancūzijoje atidaroma Valdo Ozarinsko (1961–2014) retrospektyva
2020.10.17
Marselyje, garsiąjame Le Corbusier projektuotame Unité d'Habitation pastate atidaroma retrospektyvinė menininko ir architekto Valdo Ozarinsko paroda. Parodą organizuoja Šiuolaikinio meno centras drauge su architektūros ir dizaino galerija Kolektiv 313. Tai glausta parodos „Architektas be architektūros?“, pristatytos Šiuolaikinio meno centre 2018 m., versija.

Valdas Ozarinskas (1961–2014) – architektas, menininkas, vienas ryškiausių tarpdisciplininio meno ir konceptualiosios architektūros atstovų Lietuvoje. Per daugiau nei du kūrybos dešimtmečius Ozarinskas yra kūręs parodų ekspozicijas, interjerus, individualių gyvenamųjų namų ir visuomeninių pastatų architektūrą, scenografiją renginiams, mados kolekcijas, instaliacijas ir videofilmus, redagavęs leidinius, kuravęs architektų grupės „Privati ideologija“ parodas ir organizavęs muzikos bei meno renginius.

Lietuvos dizaino ir architektūros kontekste Valdas Ozarinskas užima unikalią poziciją kaip kūrėjas, turintis ryškią ideologinę/estetinę viziją, kurią įprasta apibūdinti kaip brutalų utilitarizmą. Ši vizija įkūnijo nuo 9-ojo dešimtmečio į šias sritis palengva besiskverbiančias tarpdiscipliniškumo ir konceptualumo tendencijas; kita vertus, ji trynė perskyras ir tarp skirtingo „mastelio“ dizaino sferų, tokių kaip buities dekoras ir karo pramonė. Žinomiausi architektūriniai jo kūriniai – drauge su bendraautorių kolektyvu kurtas ikoniškas Lietuvos paviljonas EXPO 2000 parodai Hanoveryje bei stilizuoti, grubūs „militaristiniai“ interjerai barams „NATOʼs“ ir „Neperšaunama liemenė“.

Vizualaus meno lauke jo kūrybos pradžia sutapo su parodos-kaip-proceso bei videoperformanso iškilimu (kurie sekė pirmuosius performanso meno reiškinius) ir ilgainiui įsiliejo į pirmąsias kuruotas grupines parodas, kuriose jis dalyvavo kaip menininkas ir ekspozicijų architektas. Paskutiniai plačiai pristatyti jo meno projektai – „Romas Ubartas“ ir „Juoda pagalvė“ – taip pat išryškina performatyviuosius jo kūrybos aspektus ir padeda įtvirtinti unikalią jos vietą Lietuvos konceptualaus meno ir performanso istorijoje.

Ozarinskas surengė apie dešimt personalinių ir dalyvavo daugiau nei penkiasdešimtyje grupinių parodų, 2007 m. buvo įvertintas „Hansabank“ meno premija. „Architektas be architektūros?“ – beveik tris dešimtmečius aprėpianti šio išskirtinio menininko bei architekto kūrybos apžvalga. Vilniuje organizuota paroda buvo pirmoji galimybė sąlyginai naujus jo darbus apžvelgti drauge su senesniais, ir retai pasitaikydavusi proga sugretinti jo kūrybą įvairiose meno srityse.

Kuratorė: Virginija Januškevičiūtė
Ekspozicijos architektas: Audrius Bučas
Grafinis dizainas: Aida Čeponytė, Vytautas VolbekasParodą remia Lietuvos kultūros institutas.

Už pagalbą ir indėlį į parodą organizatoriai dėkoja Lietuvos kultūros atašė Prancūzijoje Austėjai Zdančiūtė, Elenai Ozarinskaitei, Aidai Čeponytei, Valdo Ozarinsko fondui, Privačios ideologios grupei, Jurgai Daubaraitei, Jonui Žukauskui, Evaldui Jansui, Jonui Žakaičiui, Erikai Lastovskytei, Gintautui Trimakui, Tomui Grunskiui ir platformai _0*.

Iliustracijoje: Paroda „Architektas be architektūros? Valdo Ozarinsko retrospektyva” Šiuolaikinio meno centre 2018 m. Fotografas: Andrej Vasilenko.
Kalendorius
Kvietimas kūrėjams
Menininkų kalendoriai 2021
Lietuvos vizualiųjų menų vitrina
59-oje Venecijos meno bienalėje Lietuvai atstovaus Robertas Narkus
Virtuali paskaita apie menininko Michaelio Rakowitzo istorinius ir politinius kūrybos kontekstus
Prancūzijoje atidaroma Valdo Ozarinsko (1961–2014) retrospektyva
Archyvas